ՄԱՄՈՒԼԻ ԱՍՈՒԼԻՍ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏՈՒՄ
Այսօր ժամը 12:00-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ ՀՑԹԻ տնօրենության հաշվետու ասուլիսը: ՀՑԹԻ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գևորգ Վարդանյանը ներկայացրեց վերջին մեկ տարվա կատարված աշխատանքը, արդեն ընթացիկ և ապագա ծրագրերը: Հանգամանորեն անդրադարձ եղավ թանգարանի գործունեությանը՝ պաշտոնական պատվիրակություններ, ժամանակավոր ցուցադրություններ աշխարհի տարբեր քաղաքներում և այլն:
Գևորգ Վարդանյանը կարևորեց ՀՑԹԻ կատարած գիտահետազոտական աշխատանքը, անդրադարձ կատարեց Ռաֆայել Լեմկինի անվան կրթաթոշակի անցկացման կարևորությանը, նրա շրջանավարտների ձեռքբերումներին և կրթաթոշակի հիմնական նպատակին՝ խրախուսել Հայոց ցեղասպանության թեմայի ուսումնասիրումն այլազգի հետազոտողների կողմից:
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի Ռաֆայել Լեմկինի կրթաթոշակային ծրագրի առաջին շրջանավարտ Ռեբեկա Ջինքսի հոդվածը տպագրվել է մեծ հեղինակություն ունեցող «Ամերիկյան պատմական հանդեսում» (American Historical Review): Հոդվածը վերնագրված է «Marks Hard to Erase”: The Troubled Reclamation of “Absorbed” Armenian Women, 1919–1927» և նվիրված է Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայ կանանց ողբերգական ճակատագրին: Հոդվածը հիմնված է ՀՑԹԻ բացառիկ սկզբնաղբյուրների, ինչպես նաև լուսանկարների վրա: Սա շատ կարևոր ձեռքբերում է»,-նշեց պարոն Վարդանյանը:
Ներկայացվեց նաև ՀՑԹԻ կողմից հրատարակվող «Ցեղասպանագիտական հանդես» գիտական պարբերականի և «Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսի» վերջին համարները:
Ասուլիսից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված «Հանրապետության ծնունդը» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացումը զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար:

ПРЕСС-КОНФЕРЕНЦИЯ В МУЗЕЕ-ИНСТИТУТЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Сегодня в 12:00 в зале научных конференций Музея-института Геноцида армян состоялась отчетная пресс-конференция руководства МИГА. Исполняющий обязанности директора МИГА Геворг Варданян представил работу, выполненную за последний год, текущие и дальнейшие программы. Обстоятельно была представлена деятельность музея: официальные делегации, временные выставки в различных городах и др.
Геворг Варданян придал важное значение научно-исследовательской работе МИГА, отметил важность стипендии им. Рафаэля Лемкина, поощрил изучение темы Геноцида армян иностранными исследователями.
«Статья первой выпускницы стипендиальной программы им. Рафаэля Лемкина Музея-института Геноцида армян Ребеки Джинкс была опубликована в известном «Американском историческом журнале» (American Historical Review). Статья под заголовком «Marks Hard to Erase”: The Troubled Reclamation of “Absorbed” Armenian Women, 1919–1927» посвящена трагической судьбе армянских женщин в годы Геноцида армян. Статья основана на эксклюзивных источниках и фотографиях МИГА. Это очень важное достижение», - отметил Геворг Варданян.
Также были представлены последние номера выпускаемых МИГА научного «Геноцидоведческого журнала» и «Международного журнала исследования Геноцида армян».
После пресс-конференции для представителей средств массовой информации состоялось открытие временной выставки, посвященной 100-летию Первой армянской республики, под заголовком «Рождение республики».