Նիդերլանդների խորհրդարանի ստորին պալատը քվեների մեծամասնությամբ ընդունեց Օսմանյան Թուրքիայում 1915 թվականի հայերի զանգվածային սպանդը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու երկու օրինագիծ:
Ըստ առաջինի, Նիդերլանդները վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու 2004 թվականի որոշումը։ Ըստ երկրորդի, այս տարվա ապրիլի 24-ին, ապա հինգ տարին մեկ Երևան է գործուղվելու Նիդերլանդների ներկայացուցիչը՝ նախարարի մակարդակով, ով մասնակցելու է Մեծ եղեռնի զոհերի ոգեկոչման արարողություններին:
Քվեարկությունից անմիջապես հետո Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց՝ Հայաստանը բարձր է գնահատում բարեկամ Նիդերլանդների խորհրդարանում այսօր տեղի ունեցած քննարկումները և դրանց արդյունքում ընդունված որոշումները, որոնք աներկբայորեն վերահաստատում են դեռևս 2004 թվականին Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։
«Այս քայլով Նիդերլանդների խորհրդարանը կրկին հավաստեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործին»,- նշված է ՀՀ արտգործնախարարի հայտարարությունում։

ПАРЛАМЕНТ НИДЕРЛАНДОВ ПРИНЯЛ РЕЗОЛЮЦИЮ О ПРИЗНАНИИ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Нижняя палата парламента Нидерландов большинством голосов приняла две резолюции о признании как геноцид массовых убийств армян в Османской империи в 1915 г.
Согласно первой, Нидерланды подтвердили решение 2004 г. о признании Геноцида армян. Согласно второй, 24 апреля текущего года, а в дальнейшем раз в пять лет на уровне министра в Ереван будет отправлен представитель Нидерландов, который примет участие в мероприятиях, посвященных памяти жертв Великой резни.
Сразу после голосования министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян объявил: «Армения ценит обсуждения и принятые в результате решения, которые несомненно подтверждают признание еще в 2004 г. Геноцида армян.
«Этим действием парламент Нидерландов вновь подтвердил преданность общечеловеческим ценностям, высшему делу предупреждения геноцидов и преступлений против человечества», - отмечено в объявлении министра иностранных дел РА.