Նիդերլանդների խորհրդարանի ստորին պալատը քվեների մեծամասնությամբ ընդունեց Օսմանյան Թուրքիայում 1915 թվականի հայերի զանգվածային սպանդը որպես ցեղասպանություն ճանաչելու երկու օրինագիծ:
Ըստ առաջինի, Նիդերլանդները վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու 2004 թվականի որոշումը։ Ըստ երկրորդի, այս տարվա ապրիլի 24-ին, ապա հինգ տարին մեկ Երևան է գործուղվելու Նիդերլանդների ներկայացուցիչը՝ նախարարի մակարդակով, ով մասնակցելու է Մեծ եղեռնի զոհերի ոգեկոչման արարողություններին:
Քվեարկությունից անմիջապես հետո Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց՝ Հայաստանը բարձր է գնահատում բարեկամ Նիդերլանդների խորհրդարանում այսօր տեղի ունեցած քննարկումները և դրանց արդյունքում ընդունված որոշումները, որոնք աներկբայորեն վերահաստատում են դեռևս 2004 թվականին Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։
«Այս քայլով Նիդերլանդների խորհրդարանը կրկին հավաստեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործին»,- նշված է ՀՀ արտգործնախարարի հայտարարությունում։

By majority of votes the Lower house of the Dutch Parliament (Tweede Kamer) adopted two motions regarding the Armenian Genocide of 1915.
One of the motions states that the Lower House “recognizes the Armenian Genocide”. According to the second motion, A Dutch Minister or State Secretary should attend the commemoration of the Genocide in Armenia in April.
Immediately after the vote, the Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated that “Armenia highly appreciate the debates held in the Parliament of friendly Netherlands and the decisions adopted as a result, which unequivocally reaffirm the recognition of the Armenian Genocide back in 2004.
With this step, the Parliament of the Netherlands once again reconfirmed its commitment to universal human values and the noble cause of prevention of genocides and crimes against humanity.”