Բրիտանական հայասիրական շարժման ականավոր գործիչ, իրավաբան, պատմաբան, պետական հասարակական-քաղաքական գործիչ, լորդ Ջեյմս Վիսկոնտ Բրայսը ծնվել է 1838թ. մայիսի 10-ին Հյուսիսային Իռլանդիայի Բելֆաստ քաղաքում: Սովորել է Գլազգոյի համալսարանում և Օքսֆորդի Թրինիտի քոլեջում: Հետագա տարիներին Ջ. Բրայսը պատասխանատու պաշտոններ է զբաղեցրել բրիտանական տարբեր կառավարությունների կազմում` արտգործնախարարի տեղակալ, առևտրի նախարար, Իռլանդիայի գործերի գլխավոր քարտուղար, իսկ 1907-13թթ. եղել է Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը ԱՄՆ-ում:
1876թ. Բրայսն առաջին անգամ այցելել է պատմական Հայաստան` բիբլիական Արարատի գագաթը բարձրանալու նպատակով, որից հետո իր տպավորություններն ամփոփել է «Անդրկովկաս և Արարատ» (Transcaucasia and Ararat, London) գրքում, Լոնդոն, 1877թ.: Այն հիմնականում ճամփորդական նոթերի շարադրանք է, սակայն պարունակում է նաև որոշ քաղաքական դիտարկումներ ու եզրահանգումներ: Հայաստան կատարած ճամփորդությունից հետո Ջ. Բրայսը 1878թ. հիմնել է առաջին բրիտանական հայասիրական կազմակերպությունը` Անգլո-հայկական ընկերությունը (Anglo-Armenian Association), որի նախագահը դարձավ լորդ Կարնարվոն, իսկ քարտուղարի պաշտոնը ստանձնեց ինքը` Բրայսը: 1880թ. Բրայսն իր երկրորդ ճամփորդությունն է կատարել դեպի պատմական Հայաստան` այցելելով նաև Զմյուռնիա և Կ. Պոլիս:
1893թ. Ջ. Բրայսի նախաձեռնությամբ Լոնդոնում հիմնադրվել է նոր Անգլո-հայկական ընկերակցությունը (Anglo-Armenian Association), որի առաջին նախագահը եղել է բրիտանական պառլամենտի անդամ Ֆ. Ստիվենսոնը:
1894-96թթ. համիդյան կոտորածներից հետո Մեծ Բրիտանիայում սկսվում է հայասիրական շարժման վերելք: Եվրոպական առաջադեմ հասարակական-քաղաքական այլ գործիչների հետ միասին լորդ Բրայսը բազմիցս հանդես է եկել Օսմանյան կայսրությանը մերկացնող, հայանպաստ հոդվածներով և´ բրիտանական, և´ ամերիկյան մամուլում: 1896թ. նա չորրորդ անգամ վերահրատարակել է իր «Անդրկովկաս և Արարատ» աշխատությունն` այն համալրելով հավելյալ «Հայկական հարցի քսան տարիները» գլխով:
Ջեյմս Բրայսն առաջիններից էր Մեծ Բրիտանիայում, ով բողոքի ձայն բարձրացրեց Առաջին աշխարհամարտի տարիներին (1914-1918թթ.) Օսմանյան կայսրությունում երիտթուրքական կառավարության կողմից հայերի հանդեպ իրականացվող հայասպան քաղաքականության դեմ: Նա այս հարցը բազմիցս բարձրաձայնել է բրիտանական պառլամենտի ամբիոնից:
«Ցավում եմ, բայց պիտի ասեմ, որ ինձ շատ տեղերից հասած տեղեկությունները վկայում են, որ մայիս ամսից ի վեր սպանվածների 800000 թիվը բավականին հավանական թիվ է: Փաստորեն ամբողջ ազգը բնաջնջվել է, ես չեմ կարծում, որ հանցագործությունների պատմության մեջ եղել է այսքան սարսափելի ու այսքան մեծ մասշտաբով դեպք:
Այս մարդկանց մահը Թուրքիայի կառավարության գլխին կանգնած ավազակախմբի կանխամտածված և համակարգված քաղաքականության հետևանք է: Կոտորածների հրամանները եկել են Կոստանդնոպոլսից»,- 1915թ. հոկտեմբերի 6-ին Լորդերի պալատում իր ելույթում նշում էր Ջեյմս Բրայսը:
Ավստրալիական թերթի 1916թ., հունվարի 13-ի համարում Ջեյմս Բրայսը մանրամասն նկարագրություններ է հայտնում կոտորածների սարսափների մասին.
«Գարշելի խոշտանգումները թափանցեցին նաև Մուշ: Թուրքերը քաշում-հանում էին քաղաքի երևելիների և գյուղի գլխավոր տղամարդկանց մատների և ոտների եղունգները, փշրում ատամները, կտրում քթերը, ապա ենթարկում ուրիշ տեսակի երկարատև տառապանքների: Մուշի հայերը քաջաբար դիմադրում էին, պաշտպանվում, սակայն թուրքական հրետանին գերմանական սպաների հրամանատարությամբ ջախջախեց նրանց դիրքերը, որից հետո հարյուրավոր կանայք և երեխաներ սպանվեցին մահվան աղացում»:
Այդ տարիներին Ջ. Բրայսը մեծ մասնակցություն է ունենեցել նաև բրիտանա-հայկական Կարմիր խաչի և Փախստականների ֆոնդի ստեղծմանը, որի նախագահն էր նրա կինը:
1916թ. Բրայսի խմբագրությամբ և ընդարձակ առաջաբանով լույս է տեսնել Ա. Թոյնբիի «Հայերի վիճակն Օսմանյան կայսրությունում 1915-1916» փաստաթղթերի ժողովածուն՝ Կապույտ գիրքը, որը մինչ օրս հանդիսանում է Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության կարևորագույն սկզնաղբյուր:
Ժողովածուն բաղկացած է հայերի տեղահանության և կոտորածների մասին շուրջ 158 փաստաթղթերից (Օսմանյան կայսրության տարածքում աշխատող օտարերկրացիների տեղեկագրեր ու զեկուցագրեր, ականատեսների հուշագրություններ, դիմումներ և այլն): Փաստաթղթերը դասավորված են ըստ Արևմտյան Հայաստանի և Օսմանյան Թուրքիայի այլ տարածքների նահանգների ու բնակավայրերի։
Դիվանագետներ, մարդասիրական կազմակերպությունների աշխատակիցներ, միսիոներներ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Դանիայից, Շվեյցարիայից և այլ երկրներից իրենց տեղեկագրերում, նամակներում արձանագրել են այն, ինչի ականատեսն են դարձել 1915-1916թթ. Օսմանյան կայսրության տարբեր բնակավայրերում: Մեծ քանակությամբ նյութեր կան, որոնք մատնանշում են նաև Գերմանիայի դերը Հայոց ցեղասպանության իրականացման գործում:
Ժողովածուի հեղինակները մեծ ուշադրություն են դարձրել նաև ստացված հաղորդագրությունների հավաստիությանը։ Նախքան տպագրումը Բրայսը ժողովածուն ուղարկել է մի շարք անվանի մտավորականների ու խնդրել կարծիք հայտնել փաստաթղթերի արժեքի մասին: Եվ նրանք բոլորն էլ նշում էին, որ բերված փաստերը վստահելի են և նրանց վավերականությունը կասկած չի հարուցում:
1918թ. «The Contemporary Review» պարբերականում լորդ Բրայսը տպագրել է իր «Հայաստանի ապագան» հոդվածը: Հոդվածում հեղինակն անդրադարձել է 1894-95թթ. համիդյան կոտորածներին, 1909թ. Ադանայի կոտորածին և 1915թ. հայոց տարագրությանն ու զանգվածային ջարդերին:
Բրայսը խստորեն դատապարտել է նաև երիտթուրքերին հաջորդած քեմալականների վարած քաղաքականությունը: 1920թ. փետրվարին Լորդերի պալատում ունեցած իր ելույթի ժամանակ նա մեղադրել է քեմալականներին` Կիլիկիայի հայերի հանդեպ նոր կոտորածներ սանձազերծելու համար:
Լորդ Ջեյմս Բրայսը մահացել է 1922թ. հունվարի 22-ին, հուղարկավորվել է Էդինբուրգ քաղաքի գերեզմանոցում. նա մինչև վերջ պայքարեց հայ ժողովրդի տառապանքները թեթևացնելու և արդարության հաստատման համար:
Մահվան առիթով Պոլսահայ գրող, հասարակական գործիչ Արշակ Չոպանյանը «Ժողովրդի ձայնը» թերթի 1922թ. հունվարի 23-ի համարում գրում է.
«Մեր դարի ամենից հին, ամենից հավատարիմ, ամենից անձնվեր, ամենից հեղինակավոր պաշտպանը, ավաղ, այլևս չկա: Եվ այս անդարմանելի կորուստը մենք կրում ենք այնպիսի վճռական օրերի ժամանակ, երբ ավելի քան երբեք կարիք ունեինք նրա թանկագին աջակցության…
Եվրոպայի ազնվագույն դեմքերից մեկն էր նա, մի մեծահռչակ մտավորական, որը պատմական և քաղաքագիտական ներհուն ուսումնասիրություններով անգլիական արդի մատենագիտության մեջ բարձր մի տեղ էր գրավում… Հին օրերից մինչև իր մահվան րոպեն Բրայսն անընդհատ, անխոնջ անձնուրացությամբ ամեն ձևով, խոսքով, գրչով, դիմումներով մեր դարին բերեց իր մեծ սրտի, մեծ տաղանդի, մեծ դիրքի բոլոր աջակցությունը…»:
1997թ. հանդիսավոր արարողությամբ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի մոտ գտնվող բազալտե հուշապատում անփոփվեց Ջեյմս Բրայսի գերեզմանից բերված հողը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը, հաշվի առնելով Ջեյմս Վիսկոնտ Բրայսի մեծ ներդրումն ինչպես հայկական կոտորածների բարձրաձայնման, դատապարտման գործում, այնպես էլ Հայկական հարցի արդարացի լուծման համար մղած պայքարն ու այդ հարցում ունեցած անգնահատելի վաստակը, հետևողական հավաքչական աշխատանքի շնորհիվ ստեղծել է Բրայսի անվանական եզակի ֆոնդ՝ բնօրինակ լուսանկարներով, հոդվածներով, նամակներով և այլ տեղեկություններով: ՀՑԹԻ նաև թողարկել է Բրայսի հոբելյանական բացիկ և մեդալ:
Նյութը պատրաստեցին՝ Գոհար Խանումյանը և Արևիկ Ավետիսյանը
Ջեյմս Վիսկոնտ Բրայս (1838 - 1922)
Կինը՝ Էլիզաբեթ Մարիոն Բրայս
ԱՄՆ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջեյմս Բրայսը, 1906թ.
Ջեյմս Բրայսը "Vanity fair" ամսագրի էջին
ԱՄՆ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջեյմս Բրայսը, 1911թ.
Բրայսի ձեռագրով գրված նամակ
Արարատ լեռան համայնապատկեր Բրայսի «Անդրկովկաս և Արարատ» գրքում, 1877թ.
Ջեյմս Բրայսը հայտնում է հայերի ջարդերի մասին, The Illustrated London News, 1915թ., հոկտեմբերի 16
Ջեյմս Բրայսը հայտնում է հայերի սաստկացող կոտորածների մասին, Northern Territory Times and Gazette, 1916թ., հունվարի 13
ՋեյմսԲրայսի զեկույցները հայերի կոտորածների մասին, La voix de'l Arménie (Հայաստանի ձայնը), հոկտեմբերի 15, 1918թ.
ՋեյմսԲրայսի զեկույցները հայերի կոտորածների մասին , La voix de'l Arménie (Հայաստանի ձայնը), հունվարի 1-15, 1919թ.
«Հայերի դրությունը Օսմանյան կայսրությունում 1915-1916 թվականներին» փաստաթղթերի ժողովածուն կամ «Կապույտ գիրքը», Ջեյմս Բրայսի, Առնոլդ Թոյնբի, 1916թ.

В СВЯЗИ С ДНЕМ РОЖДЕНИЯ БОЛЬШОГО АРМЯНОФИЛА
Выдающийся деятель британского армянофильского движения, юрист, историк, государственный общественно-политический деятель лорд Джеймс Висконт Брайс родился 10 мая 1838 г. в городе Белфаст Северной Ирландии. Учился в университете Глазго и в колледже Тринити Оксфорда. В последующие годы Джеймс Брайс занимал ответственные должности в составе разных британских правительств: заместитель министра иностранных дел, министр торговли, генеральный секретарь дел Ирландии, а в 1907-1913 гг. был послом Великобритании в США. В 1876 г. Брайс впервые посетил историческую Армению, после чего поделился своими впечатлениями в книге «Закавказье и Арарат», Лондон, 1877 г. (Transcaucasia and Ararat, London). В основном это путевые заметки, однако книга содержит и некоторые политические наблюдения и выводы. После путешествия в Армению Дж. Брайс в 1878 г. основал первую организацию содействия армянскому народу – англо-армянское товарищество (Anglo-Armenian Association), председателем которого стал лорд Карнарвон, должность же секретаря Брайс взял на себя. В 1880 г. Брайс совершил свое второе путешествие в историческую Армению, посетив также Смирну и Константинополь. В 1893 г. по инициативе Дж. Брайса в Лондоне была основана англо-армянская ассоциация (Anglo-Armenian Association), первым председателем которой был член британского парламента Ф. Стивенсон.
В 1894-1896 гг. после гамидовских погромов в Великобритании начался подъем армянофильского движения. Вместе с другими европейскими ведущими политическими деятелями армянофилами лорд Брайс многократно выступал в пользу армян с разоблачающими политику Османской империи статьями, как в британской, так и в американской прессе. В 1896 г. он в четвертый раз переиздал свою работу «Закавказье и Арарат», дополнив ее новой главой – «Двадцать лет Армянского вопроса».
Джеймс Брайс был одним из первых в Великобритании, кто поднял голос протеста против проводимого младотурецким правительством Османской империи в годы Первой мировой войны (1914-1918) политики истребления армян. Этот вопрос он многократно поднимал с кафедры британского парламента.
«Сожалею, но должен сказать, что информация, дошедшая до меня из различных мест, свидетельствует о том, что число 800 000 убитых с мая месяца вполне правдоподобная цифра. То есть вся нация была истреблена, я не думаю, что в истории преступлений был настолько ужасный и широкомасштабный случай.
Смерть этих людей является последствием заранее разработанной и систематизированной политики находящихся во главе правительства Турции разбойников. Приказы погромов поступали из Константинополя», – отметил Джеймс Брайс в своем выступлении в Палате лордов 6 октября 1915 г.
В номере австралийской газеты от 13 января 1916 г. Джеймс Брайс подробно описывает ужасы погромов: «Омерзительные истязания просочились и в Муш. Турки вырывали ногти ног и рук видных мужчин города и старост деревень, выбивали зубы, отрезали носы, затем подвергали другим видам длительных и мучительных пыток. Армяне Муша храбро сопротивлялись, защищались, однако турецкая артиллерия при командовании немецких офицеров разгромили их позиции, после чего сотни женщин и детей были убиты в смертельном котле». В эти годы Дж. Брайс участвовал также в создании британо-армянского Красного креста и Фонда беженцев, председателем которого была его супруга. В 1916 г. Арнольдом Тойнби был опубликован сборник документов «Положение армян в Османской империи 1915-1916» под редакцией и с обстоятельным предисловием Джеймса Брайса – Синяя книга, которая до сих пор является важнейшим первоисточником изучения Геноцида армян. Сборник состоит из около 158 документов депортации и резни армян (донесения и отчеты работающих на территории Османской империи иностранцев, воспоминания очевидцев, заявления и др.). Документы расположены согласно территориям провинций и населенных пунктов Западной Армении и Османской Турции.
Дипломаты, сотрудники гуманитарных организаций, миссионеры из США, Великобритании, Германии, Дании, Швейцарии и других стран в своих отчетах, письмах зафиксировали события, очевидцами которых они стали в 1915-1916 гг. в различных населенных пунктах Османской империи. Существует огромное количество материалов, которые отмечают также роль Германии в деле осуществления Геноцида армян. Авторы сборника уделили большое внимание на выяснение подлинности полученных сообщений. До публикации Брайс отправил сборник ряду известных общественных и политических деятелей с просьбой сообщить мнение о ценности документов. И все они отметили, что подлинность приведенных фактов не подлежит сомнению.
В 1918 г. в периодическом издании «The Contemporary Review» лорд Брайс публикует статью «Будущее Армении», в которой отражает гамидовские погромы в 1894-1895 гг., резню в Адане, а также депортацию армян и массовые погромы 1915 г.
Брайс строго осудил также продолживших политику младотурок кемалистов. В феврале 1920 г. во время выступления в Палате лордов он обвинил кемалистов за развязание новых погромов в отношении армян Киликии.
Лорд Брайс скончался 22 января 1922 г., был похоронен на кладбище в Эдинбурге. Он до конца боролся ради облегчения страданий армянского народа и восстановления справедливости.
В связи с кончиной Брайса константинопольский писатель и общественный деятель Аршак Чопанян в номере газеты «Голос народа» от 23 января 1922 г. писал: «Самого старого, самого преданного, самого самоотверженного, самого авторитетного защитника нашего века, к сожалению, больше нет. И эту невосполнимую утрату мы понесли во время таких решающих дней, когда как никогда мы нуждались в его драгоценном содействии...
Он был одним из благороднейших людей Европы, великий деятель, который своими глубокими историческими и политическими исследованиями занимает высокое положение в современной английской библиографии. С давних времен до самой смерти Брайс постоянно с неустанной самоотверженностью и всеми способами – словом, пером, заявлениями – преподнес нашему веку все содействие своего большого сердца, большого таланта, высокого положения...».
В 1997 г. состоялась торжественная церемония: в базальтовой памятной стене у мемориала Геноцида армян в Цицернакаберде была замурована привезенная с могилы Джеймса Брайса земля.
Учитывая огромный вклад Джеймса Брайса в дело осуждения резни армян, в борьбу за справедливое решение Армянского вопроса и неоценимую заслугу в этом вопросе, Музей-институт Геноцида армян в результате последовательной собирательной работы создал именной эксклюзивный фонд Брайса с оригинальными фотографиями, статьями, письмами и другой информацией. МИГА также выпустил юбилейную открытку и золотую памятную медаль Брайса.
Материал подготовили Гоар Ханумян и Аревик Аветисян
Джеймс Висконт Брайс (1838-1922)
Супруга – Элизабет Марион Брайс
Посол Великобритании в США Джеймс Брайс, 1906 г.
Джеймс Брайс на обложке ежемесячника «Vanity fair»
Посол Великобритании в США Джеймс Брайс, 1911 г.
Рукописное письмо Брайса
Панорама горы Арарат в книге Брайса «Закавказье и Арарат», 1877 г.
Джеймс Брайс сообщает о резне армян, The Illustrated London News, 16 октября 1915 г.
Джеймс Брайс сообщает об ужесточении резни армян, Northern Territory Times and Gazette, 13 января 1916 г.
Отчеты Джеймса Брайса о погромах армян, La voix de'l Arménie (Голос Армении), 1-15 января 1918 г.
«Положение армян в Османской империи в 1915-1916 гг.» сборник документов или «Синяя книга», Джеймс Брайс, Арнольд Тойнби, 1916 г.