Երևան, նոյեմբերի 27-28
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը 2007 թ. նոյեմբերի 27-28-ը կազմակերպում է միջազգային գիտաժողով` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի 40 ամյակին:
«Հիշողությունից հիշատակում» խորագիրը կրող գիտաժողովը նվիրված է պատմական հիշողությանը, հիշողության վայրերին, ցեղասպանագիտությանը, պատմական հուշարձանների ոչնչացման և այլ հիմնախնդիրներին:
Գիտաժողովն անց է կացվում ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:
Գիտաժողովին զեկույցներով հանդես կգան Հայկ Դեմոյանը, Ռուբեն Սաֆրաստյանը, Սամվել Կարապետյանը, Ազատ Եղիազարյանը, Սուրեն Մանուկյանը, Լևոն Աբրահամյանը, Ամատունի Վիրաբյանը, Լուսինե Սահակայանը, Լուրենս Ռիտտերը, Հարություն Մարությանը, Գայանե Շագոյանը, Ազատ Եղիազարյանը, Սեդա Պարսամյանը, Տիգրան Զաքարյանը, ինչպես նաև հուշարձանի նախագծի համահեղինակ Սաշուր Քալաշյանը: Արտասահմանյան մասնագետներից զեկույցներով հանդես կգան Ցիպելմա Դարիևան` Բեռլինի Հումբոլտի համալսարանից, Պամելլա դե Կոնդապպան` Մեծ Բրիտանիայի Քինգս քոլեջից, Սաբրի Աթման` Ամստերդամի Սեյֆո կենտրոնից, Յուրգեն Գիսպերտը` Գերմանիայից, Հիդեկի Ֆուչինոեն` Ճապոնիայի Հիրոշիմայի համալսարանից:
Պատմական ակնարկ: Խորհրդային իշխանության օրոք, երբ բացարձակապես մերժված ու անընդունելի էր որևէ ազգային գաղափարախոսություն, պարտադրված լռության էր մատնված նաև Հայոց ցեղասպանության հիշատակումն ու զոհերի հիշատակի ոգեկոչումը, ՀԽՍՀ Նախարարների Խորհուրդը 1965թ. մարտի 16-ին որոշում կայացրեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող կոթողի կառուցման վերաբերյալ:
Կոթողի բացումը տեղի ունեցավ 1967թ. նոյեմբերի 29-ին` վերածվելով քաղաքական և մշակութային խոշոր իրադարձության:
1967թ. սկսած` ամեն տարի, ապրիլի 24-ին, հազարավոր մարդիկ այցելում են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Օսմանյան կայսրության տարածքում իրականացված ցեղասպանությանը զոհ դարձած մեկ ու կես միլիոն հայերի հիշատակին:
Շմլիկյան Մելքոն, ծնվել է Դադեմ գյուղում (Արևմտյան Հայաստանի Խարբերդի նահանգ), հասարակական գործիչ, Հայոց ցեղասպանության զոհ:

ОТ ПАМЯТИ К УВЕКОВЕЧИВАНИЮ
Международная конференция, посвященная 40-летию Цицернакабердского Мемориального Комплекса памяти жертв геноцида армян
Ереван, 27-28 ноября
Музей-институт геноцида армян 27-28 ноября при поддержке Правительства РА проводит международную конференцию “От памяти к увековечиванию”, приуроченную к 40-летию Мемориала памяти жертв геноцида армян.
Конференция посвящена исторической памяти, мемориaльным памятникам, тематике геноцида, разрушению исторических памятников.
На конференции с докладом выступят Гайк Демоян, Рубен Сафрастян, Самвел Карапетян, Сурен Манукян, Аматуни Вирабян, Гаяне Шагоян, Арутюн Марутян, Лоуренс Риттер, Левон Абраамян, Лусине Саакян, Азат Егиазарян, Седа Парсамян, Тигран Закарян, а также соавтор и архитектор Мемориала жертв геноцида армян Сашур Калашян. Из зарубежных участников с докладом выступят Ципельма Дариева (Гумбольтский университет, Берлин), Памелла де Кондаппа (Кингс колледж, Кембридж, Великобритания), Сабри Атман (центр Сейфо-1915, Голландия), Юрген Гисперт (Германия), Хидеки Фучиное (университет Хиросимы, Япония).
Исторический очерк. Во времена СССР в условиях советской коньюнктуры, положившей табу на любой “национальный вопрос”, проект увековечивания памяти жертв геноцида армян не мог быть поддержен. Однако, 16 марта 1965 года под давлениям акций народного протеста Совет Министров Арм. ССР принял решение о строительстве памятника жертв геноцида армян.
Открытие Мемориала состоялось 29 ноября 1967 г. и стало большим политическим и культурным событием в жизни Армении. Начиная с 1967 г., каждый год 24 апреля тысячи людей посещают Цицернакабердский Мемориал, чтобы отдать дань уважения памяти 1,5 миллиону армян, ставших жертвами геноцида, осуществленного на территории Османской империи.