Երևան, նոյեմբերի 27-28
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը 2007 թ. նոյեմբերի 27-28-ը կազմակերպում է միջազգային գիտաժողով` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի 40 ամյակին:
«Հիշողությունից հիշատակում» խորագիրը կրող գիտաժողովը նվիրված է պատմական հիշողությանը, հիշողության վայրերին, ցեղասպանագիտությանը, պատմական հուշարձանների ոչնչացման և այլ հիմնախնդիրներին:
Գիտաժողովն անց է կացվում ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:
Գիտաժողովին զեկույցներով հանդես կգան Հայկ Դեմոյանը, Ռուբեն Սաֆրաստյանը, Սամվել Կարապետյանը, Ազատ Եղիազարյանը, Սուրեն Մանուկյանը, Լևոն Աբրահամյանը, Ամատունի Վիրաբյանը, Լուսինե Սահակայանը, Լուրենս Ռիտտերը, Հարություն Մարությանը, Գայանե Շագոյանը, Ազատ Եղիազարյանը, Սեդա Պարսամյանը, Տիգրան Զաքարյանը, ինչպես նաև հուշարձանի նախագծի համահեղինակ Սաշուր Քալաշյանը: Արտասահմանյան մասնագետներից զեկույցներով հանդես կգան Ցիպելմա Դարիևան` Բեռլինի Հումբոլտի համալսարանից, Պամելլա դե Կոնդապպան` Մեծ Բրիտանիայի Քինգս քոլեջից, Սաբրի Աթման` Ամստերդամի Սեյֆո կենտրոնից, Յուրգեն Գիսպերտը` Գերմանիայից, Հիդեկի Ֆուչինոեն` Ճապոնիայի Հիրոշիմայի համալսարանից:
Պատմական ակնարկ: Խորհրդային իշխանության օրոք, երբ բացարձակապես մերժված ու անընդունելի էր որևէ ազգային գաղափարախոսություն, պարտադրված լռության էր մատնված նաև Հայոց ցեղասպանության հիշատակումն ու զոհերի հիշատակի ոգեկոչումը, ՀԽՍՀ Նախարարների Խորհուրդը 1965թ. մարտի 16-ին որոշում կայացրեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող կոթողի կառուցման վերաբերյալ:
Կոթողի բացումը տեղի ունեցավ 1967թ. նոյեմբերի 29-ին` վերածվելով քաղաքական և մշակութային խոշոր իրադարձության:
1967թ. սկսած` ամեն տարի, ապրիլի 24-ին, հազարավոր մարդիկ այցելում են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Օսմանյան կայսրության տարածքում իրականացված ցեղասպանությանը զոհ դարձած մեկ ու կես միլիոն հայերի հիշատակին:
Շմլիկյան Մելքոն, ծնվել է Դադեմ գյուղում (Արևմտյան Հայաստանի Խարբերդի նահանգ), հասարակական գործիչ, Հայոց ցեղասպանության զոհ:

FROM MEMORY TO MEMORIZING.
International Conference dedicated to the 40th anniversary of the Tsitsernakaberd Memorial Complex of the Armenian Genocide victims.
Yerevan, November 27-28
The Armenian Genocide Museum-Institute organizes international conference on November 27-28, 2007 dedicated to the 40th anniversary of the Tsitsernakaberd Memorial Complex of the Armenian Genocide victims.
The Conference “From Memory to Memorizing” is dedicated to the historical memory, memorial places, genocide studies, destruction of historical monuments and other problems.
The Conference is held by assistance of the government of Republic of Armenia.
Hayk Demoyan, Ruben Safrastyan, Samvel Karapetyan, Azat Eghiazaryan, Suren Manukyan, Levon Abrahamyan, Amatuni Virabyan, Laurence Ritter, Harutyun Marutyan, Lusine Sahakyan, Tigran Zakaryan, Gayane Shagoyan, Azat Eghiazaryan, Seda Parsamyan and also Sashur Kalashyan, the co-author and architect of the Memorial Complex of the Armenian Genocide, will make speeches at the Conference. From the foreign specialists Tsypelma Dariyeva, University of Humboldt of Berlin, Pamella de Condappa, King’s Collage of Great Britain, Sabri Atma, Seifo Center of Amsterdam, Yurgen Ghispert, Germany, and Hideki Fuchinoe Hiroshima University of Japan will make speeches.
HISTORICAL REVIEW: At the Soviet Period when it was absolutely denied and unaccepted any national ideology, the commemoration of the Armenian Genocide and perpetuating the memory of the victims also was sentenced to obligatory silence. ArmSSR Council of Ministers passed a resolution on March 16, 1965 on constructing a memorial in memory of the genocide victims.
The memorial was opened on November 29, 1967 turning into great political and cultural event.
Since 1967, April 24 every year thousands of people visit the Tsitsernakaberd Memorial Complex to pay a tribute to the memory of 1.500.000 Armenians, who fell victim to the genocide carried out in the Ottoman Empire.