ԷՔՍԿՈՒՐՍԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՈՒՆՔՆԵՐ․ ՎԱՐՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴԱՍ ՀՑԹԻ-ՈՒՄ
Փետրվարի 9-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ «ԷՔՍԿՈՒՐՍԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՈՒՆՔՆԵՐ» թեմայով դասախոսություն, որը վարեց Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս, Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ, գլխավոր ֆոնդապահ, «Էքսկուրսավարության հիմունքներ» ուսումնամեթոդական ձեռնարկի հեղինակ Լիաննա Գևորգյանը:
Հանդիպմանը ներկա էր ինչպես ՀՑԹԻ հիմնադրամի տնօրինությունը, այնպես էլ գիտաշխատողները, էքսկուրսավարները։ Տիկին Գևորգյանը վարպետության դասից բացի ներկայացրեց նաև էքսկուրսավարության ժամանակակից զարգացումները։
Տեղի ունեցավ ակտիվ հարց ու պատասխան, քննարկվեցին ցեղասպանություններին նվիրված թանգարանների էքսկուրսիաների վարման նրբությունները։ Նման հանդիպումները կլինեն շարունակական՝ բարձրացնելով ՀՑԹԻ աշխատակիցների պատրաստվածությունը։

9 февраля в зале научных конференций Музея-института Геноцида армян состоялась лекция на тему «Основы ведения экскурсий», которую провела преподаватель Государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, заместитель директора, главный хранитель фондов ГНКО «Служба охраны Историко-культурных заповедников-музеев и исторических местностей» Министерства культуры Республики Армения, автор учебно-методического пособия «Основы ведения экскурсий» Лианна Геворгян.
На встрече присутствовали руководство фонда МИГА, научные сотрудники и экскурсоводы. Кроме мастер-класса госпожа Геворгян также представила современные методы ведения экскурсий.
Состоялись активные обсуждения в связи с особенностями ведения экскурсий в музеях, посвященных геноцидам. В целях повышения квалификации сотрудников МИГА подобные встречи станут периодическими.